“הידיד” – אורד צ‘רלס וינגייט

לפני 75 שנה בעין חרוד, התחיל סיפורן של פלגות הלילה המיוחדות בהנהגתו של אורד צ‘רלס וינגייט,
איש צבא שהתנ”ך היה לו מורה דרך.בעמק יזרעאל, בנוף שהיה מרחב לחימתו של השופט התנכ”י גדעון, וינגייט פיתח את שיטות הלחימה הייחודיות שלו תווה וסלל את משנתו הצבאית והמנהיגותית. עם לוחמי פלגות הלילה, בהגנה על קו צינור הנפט, הוא ישם תורת לחימה מודרנית, מפתיעה ונועזת.בעת הגעתו לארץ ישראל התעמק בשורשי הסכסוך היהודי-ערבי, הבין את מורכבותו וגיבש עמדה עצמאית התומכת בזכות היהודים לבנות בית לאומי בארץ ישראל.
עמדה זו הפכה אותו לידיד נאמן לציונות ולעם היהודי אך הקימה לו מתנגדים מבית. וינגייט שהה בארץ כשנתיים וחצי, על פלגות הלילה פיקד חצי שנה. תקופה קצרה שנחרטה בזיכרון ההיסטורי הקולקטיבי לעד . תקופה זו הייתה הבסיס לשיטות הלחימה שהנהיג במבצעיו בזירות הקרב בהן לחם במלחמת העולם השנייה בחבש (אתיופיה) ובבורמה .
הוא נהרג ב- 24.3.1944 בתאונת מטוס, בג‘ונגלים של בורמה ונקבר בקבר אחים בארלינגטון, ארה”ב.
דמותו ומורשתו הפכו אותו לאגדה בת זמננו. בחרנו להציג את הפרק המכונן בחייו של אורד צ‘רלס וינגייט ובחיינו שלנו, פרק “פלגות הלילה המיוחדות” שמרכזן היה בעין חרוד. כאן נפגשו וינגייט וחיים שטורמן איש ההגנה והביטחון. בתקופה הקצרה שעבדו ופעלו יחדיו, עד לנפילתו של חיים שטורמן, נרקמו ביניהם יחסי רעות, הערכה וחברות אמיצה. תערוכת ה”ידיד” נוצרה כהוקרה לאורד צ‘רלס וינגייט על תמיכתו, ידידותו והתגייסותו לעזרתנו בהגנה על ביתנו.