אוסף האמנות של רחל סבוראי | 2017

אוסף האמנות של רחל סבוראי – מחווה לרחל סבוראי במלאת שנה למותה

כדרך חייה של רחל סבוראי, גם הדרך לתערוכה "אוסף האמנות של רחל סבוראי" הפכה עבורנו למסע מסקרן, הרפתקני ואולי אף נועז. לא מדובר בתערוכה קונבנציונלית של יוצר ופרי עבודתו, מנקודת מבט נבחרת המתאימה לבמה ולכוונה אוצרותית, אלא בניסיון להאיר את "חדר הפלאות" של רחל  בביתה הפרטי, באור חדש – באולם תצוגה.

ראשית התערוכה ביוזמת ילדיה של רחל סבוראי – מורן דלית ונבו, להציג את ציורי הבן האמן – נבו סבוראי, ולציין בדרך זו מלאת שנה לפטירתה של רחל ולהודות בכך גם לאביה שמואל סבוראי, שלא תמיד נמצאה הדרך ההולמת לציין ולהאדיר את מפעל חייו החלוצי – הקמת בית שטורמן.

בהכנת התערוכה גילינו כי גם לרחל עבודות אמנות משלה, שיצרה, ואספה בביתה הקיבוצי הצנוע; האוסף, עם ציוריו של הבן – נבו, מילדות עד בגרות הוא למעשה "הבית של רחל" – המוזיאון שלה (בניגוד למוזאון האמיתי שהקים אביה). כל אלה – היו בביתה, קרוב אליה, קישטו אותו, וניתן גם לומר שיצרו אותו.

את המימד הזה החבוי, האינטימי, המוכר קצת למבקרים שהגיעו לסף ביתה, והגנוז ביומנים ובתיבות נעולות – אנו פותחים בעדינות, כדי שגם אתם המבקרים תוכלו לגלות פנים נוספות, מגוונות, כואבות ורכות, אוהבות, ואימהיות שהיו ברחל, וכל-כך שונות ומנוגדות לדמותה הציבורית שנחקקה בדמיוננו כאשת עקרונות קשוחה, עקשנית ומורדת.

 

אוצר.ת

תאריך פתיחה

תאריך נעילה

תפריט נגישות