דיין – אלבום משפחה | 2017

דיין – אלבום משפחה, 2017-1908, משפחת דיין לדורותיה בראי אמנות הצילום בארץ

התערוכה דיין – אלבום משפחה היא פרק נוסף בהבניית ההיסטוריה של הצילום המקומי, בה עוסק גיא רז בעשרים שנה האחרונות. לראשונה מוצגת היסטוריה זו דרך תיעוד משפחה אחת על ציר הזמן של ההיסטוריה של הצילום. באלבום המשפחה של שבט דיין מתועדים לא רק בני המשפחה, אלא גם תולדות הצילום בארץ ישראל, ומכונסים בו מיטב צלמי הארץ שתיעדו משפחה חלוצית אחת: אברהם סוסקין, זולטן קלוגר, הלה פרנבך, אלפרד ברנהיים, מיכה בר-עם, יעל רוזן, מיכה קירשנר, ורדי כהנא ונוספים.

התערוכה נעה לאורך ציר הזמן, מצילום במצלמות כבדות על תשלילי זכוכית בצילומי סטודיו מוקפדים, אל מצלמות "לייקה" ובהן סרט צלולויד המתעדות באופן ספונטני את חיי היום-יום, ועד צילום דיגיטלי ובחזרה לצילום מבוים. זיכרון בשחור-לבן המתחלף בזיכרון צבעוני.

תערוכה זו אינה רק תערוכה היסטורית. זוהי גם תערוכה "חורשת", או שמא נאמר מסמנת, הפותחת תלם רחב של פרשנויות על ציידי צילום ועל בני המשפחה המתמסרים לעדשת המצלמה. זהו אילן יוחסין המורכב מפאזל של מבטים על פניהם של בני משפחת דיין, שהשילוב בין הפוטוגניות שלהם למקומם במרכז ההוויה הישראלית הפך אותם לנושא צילום נחשק.

זוהי תערוכת צילום קבוצתית המציגה אלבום משפחה סלקטיבי ובמרכזו משפחות עמק יזרעאל – דיין, שטורמן ובצר, שקשרי דם מחברים ביניהן. קורות השבט זימנו את בניו ובנותיו אל מול פני המצלמה, והם מביטים אלינו מקירות בית שטורמן ומזמינים אותנו לנסות לפענח את סודם. המצולמים יודעים-לא-יודעים כי יום אחד יוצגו בתערוכה כקפסולת זיכרון היסטורית. התערוכה היא גנאלוגיה משפחתית המשולבת בגנאלוגיה של משפחת הצילום ובארכיאולוגיה צילומית של הארץ הזאת.

אוצר.ת

תאריך פתיחה

תאריך נעילה

תפריט נגישות